Komentarze: 0
Ze względu na wprowadzane przez Unię Europejską ograniczenia dotyczące zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe i stopniowe wycofywanie żarówek o wysokich klasach energetycznych jak również z powodu rosnącej świadomości użytkownikom, alternatywne źródła oświetlenia zdobywają coraz większą popularność.
Białe światło w odwrocie
Na czoło wysuwają się tutaj taśmy LED, które mają szerokie zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Oprócz taśm jednokolorowych spotyka się także diody RGB (skrót od angielskich nazw kolorów red, blue, green), które dzięki zastosowaniu mikro-kontrolerów mogą przyjmować barwę i natężenie światła. Jasność taśmy zależy od zagęszczenia diod na długości jednego metra, najczęściej proponowane rozwiązania to 30, 60 i 120 LED/m. Na rynku spotkać można najczęściej taśmy LED z dwoma rodzajami diod: SMD3528 i SMD5050 - tę drugą charakteryzuje około 3-krotnie większy strumień świetlny, mierzony w lumenach, rośnie więc zatem jego zastosowanie jako podstawowej formy oświetlenia, ale także pobór mocy.
Jasność na długie lata
Najczęściej spotykana długość, jaką przyjmuje taśma LED to 5 m, można jednak je dowolnie skracać i ciąć. Zastosowanie taśm nie ogranicza się jedynie do wnętrz budynków - odpowiednie zabezpieczenie diod (w postaci silikonowej osłonki) pozwala na jej wykorzystanie także na zewnątrz - w ogrodach czy balkonach. Samoprzylepny tył taśmy pozwala także na jej bezproblemowe montowanie w dowolnym miejscu o płaskiej powierzchni. Producenci obiecują około 50 000 h żywotności diody, co oznacza niecałe 6 lat świecenia bez przerwy.